Něco o materiálu

 

Pedig:

 

 

Pedig je u nás hned po vrbovém proutí nejpoužívanější materiál pro pletení košů. Je to vnitřní část liany Calamus rotang, kdy po oloupání povrchové vrstvy se vnitřní porézní jádro používá k výrobě pedigu. Je vyráběn v různých průměrech od 1mm až po 10mm. Jeho výborné vlastnosti jako je pružnost, snadné barvení a rovnoměrná tloušťka jej činí oblíbeným materiálem pro výrobu košíků, ošatek, podnosů a dalších dekoračních i užitných předmětů. Před prací je nutné pedig namočit na krátkou dobu do vody, aby se stal pružným. Jeho vnitřní houbovitá struktura umožňuje rychlé nasátí vody a tím i rychlou přípravu pro práci.

Pedig se dodává v přírodní barvě, ale velmi snadno ho lze barvit do různých odstínů pomocí běžně dostupných barev na textil, jako je například Iberie, Duha nebo Cheds.

Proto vězte, že je to vnitřek popínavé palmy, která se jmenuje rotang, je to vlastně druh ratanu, který znáte zejména jako materiál na výrobu nábytku. Na drobné pletení se používá pedig o tloušťce 2,25 mm. Obecně platí čím menší výrobek, tím slabší. Existuje i pedig s průměrem 1 mm, ze kterého se dělají miniaturky.

 

Decoupage:

 

 

Slovo decoupage -  je to francouzské sloveso, které lze přeložit jako vystřihování, což je podstata této metody, díky které i ten, kdo neumí namalovat zvládne ozdobit nejrůznější předměty tak, že vypadají jako vymalované.

Základním materiálem pro tuto techniku jsou třívrstvé papírové ubrousky, odtud dostala tato technika české pojmenování - ubrousková metoda. Můžete samozřejmě použít i jiný materiál, o tom se dočtete v závěru, ale ubrousky jsou ideální díky tomu, že se dají rozložit na jednotlivé vrstvy, kdy poslední potištěná je tak slabá, že po nalepení skoro vůbec není znát hrana obrázku, který tak dokonale splyne s okolním materiálem a na první dojem působí jako malba.

 

Polepovat můžete cokoliv - terakotu, dřevo, karton, plech, kůži, keramiku, voskové svíčky, dokonce i některé druhy plastů, na lepení se používají speciální lepidla, která se dělí podle povrchu na který lepíte a k dostání jsou v dobře vybavených papírnictvích nebo speciálních prodejnách pro hobby. Jedno mají všechna společné - jsou to vinylová lepidla, která po zaschnutí zprůhlední. To je pro tuto metodu důležité, protože se lepidlo natírá jak pod obrázek, tak přes něj. Pokud budeme hotový výrobek často omývat, je dobré ho přetřít vodou ředitelným lakem, který se prodává buď lesklý nebo polomatný.

Je nutné myslet na to, že podklad musí být bílý nebo velmi světlý, protože ubrousek je velmi tenký a podklad má tendenci prosvítat. Pokud chcete lepit na tmavý povrch, můžete místo ubrousku použít motivy vystřihané z balícího papíru, nakopírované obrázky z časopisů (jsou lepší než obrázky přímo z časopisu, protože se často stává, že po nalepení prosvítá obrázkem tisk z rubové strany), rozdíl je v tom, že tyto obrázky nesplynou s podkladem tak jako tenounký ubrousek.

 

Doplňky, suché květy:

Používají se např.: dřevěné květy, suché a živé květy různých druhů, skořice, badyán, hřebíček, citrón, pomeranč, sušené plody, levandule, makovice, obiloviny, statice, šípky, šišky, lotos, dřeva, dřívka.

 

Mašle, dráty:

Mašle z juty, látkové, saténové, krepové, smuteční, svatební, přírodní lýko, dráty různých barev, manžety, raffie, špendlíky, svíčky, držáky, oassis, spreje, perličky, korálky, peří, kokosové vláno, barvy dle přání a druhu vazby nebo aranžérie.

 

Živé květy:

iris, anthurium, astry, chrysanthema, cymbidium, amarylis, růže, lilie, frésie, tulipány, pivoňky, gerbera, gyps, celosie, hyacint, kala, karafiáty, narcis, konvalinky, gladiol, riotea, kopretiny, zvonky, mečíky, hortenzie a jiné.

 

Zeleň:

Používaná zeleň: jehličí, smrk, borovice, jedle - různé druhy, buxus, mahon, asparagus, beargrass, břečtan, trávy, arálie, aspidistra, carex, chico, salal, phoenix, tree fern, eucalyptus, euphorbia, jmelí, palm ferns, monstera, rumura, ruscus, steelgrass a jiné.

 

 

 

 

 

 

zpět na úvod

 

 Compete Rank ikonka GTPR, S-rank a Jyxorank optimalizace PageRank.cz